ताइवानको जलक्षेत्रमा चिनिया डोङफेङ ब्यालेस्टिक मिसाइल प्रक्षेपण


ताइपेई ( एजेन्सीहरु ) ताइवानको रक्षा मन्त्रालयले बिहीबार पीपुल्स लिबरेशन आर्मी )पीएलए) ले टापुको उत्तरपूर्वी र दक्षिणपश्चिमी पानीमा धेरै डोंगफेंगब्यालेस्टिक मिसाइलहरू प्रक्षेपण गरेको छ।
चीनले आज ताइवानको मुख्य टापुको वरिपरि सैन्य अभ्यास सुरु गरेको छ, अमेरिकी सभाकी सभामुख न्यान्सी पेलोसी बेइजिङको भ्रमणपछि ताइपेईबाट प्रस्थान गरेको एक दिनपछि। लाइभ फायर ड्रिलहरू टापुको वरिपरि कम्तिमा छवटा पहिचान गरिएका क्षेत्रहरूमा सुरु भयो, ।एएनआईका अनुसार पानीमा धेरब्यालिस्टिक मिसाइलहरू प्रक्षेपण गरेको छ। उसले परिस्थितिलाई विभिन्न माध्यमबाट अनुगमन गरेको छ, जबकि हाम्रो रक्षा प्रणाली सक्रिय गरिएको छ। हामी क्षेत्रीय शान्तिलाई खतरामा पार्ने यस्तो अतार्किक कार्यको निन्दा गर्दछौं।ू ताइवानको रक्षा मन्त्रालयले एक विज्ञप्तिमा भन्यो।
चिनियाँ पीएलएले ताइवानको उत्तरी, दक्षिणपश्चिम र दक्षिणपूर्वी जल तथा हवाई क्षेत्रमा संयुक्त लडाई प्रशिक्षण अभ्यास आयोजना गरेको सिन्ह्वा समाचार एजेन्सीले जनाएको छ।पूर्वी थिएटर कमाण्ड अन्तर्गतको अभ्यासमा नौसेना, वायुसेना, रकेट फोर्स, रणनीतिक सहयोग बल र लजिस्टिक सपोर्ट फोर्सका सेना सहभागी थिए ।संयुक्त नाकाबन्दी, समुद्री लक्ष्य आक्रमण, जमीनी लक्ष्यमा स्ट्राइक, र एयरस्पेस नियन्त्रण अपरेशनलगायत प्रमुख प्रशिक्षण सत्रहरूमा केन्द्रित अभ्यासहरू र सैन्य अपरेशनहरूमा सेनाहरूको संयुक्त लडाई क्षमताको परीक्षण गरियो।ताइवान रक्षा मन्त्रालयले भन्यो कि तिनीहरू कुनै भिडन्त चाहँदैनन्, तर हाम्रो सुरक्षा र सार्वभौमिकताको कुरा आउँदा हामी पछि हट्दैनौं।

सशस्त्र बलहरू सामान्य रूपमा काम गरिरहेका छन् चीनको तर्कहीन गतिविधिहरूको प्रतिक्रियामा हामीले देश वरपरको निगरानी गरिरहेका छौ । यथास्थिति परिवर्तन गर्ने र क्षेत्रको सुरक्षालाई अस्थिर बनाउने लक्ष्य राख्दै। हामी कुनै तनाब खोज्दैनौं, तर हाम्रो सुरक्षाको कुरा आउँदा हामी पछि हट्दैनौं। र सार्वभौमसत्ता,ू मन्त्रालयले भन्यो।अप्रिल १९९७ पछि २५ वर्षमा अमेरिकी सभाका सभामुखको पहिलो भ्रमण यो उच्च दाँवको भ्रमण हो। यो २२ वर्षमा सभामुख पेलोसीको ताइवानको पहिलो यात्रा पनि थियो।पेलोसीले उच्च दाँवको भ्रमण पछि ताइपेई छोडेपछि, चीनले ताइवानको वायु रक्षा पहिचान क्षेत्र मा बिमान पठाएर तनाब बढाएको छ ।पेलोसीले बुधबार भनिन कि कंग्रेसको प्रतिनिधिमण्डलको भ्रमणलाई अमेरिका ताइवानको साथमा रहेको बलियो बयानको रूपमा हेरिनुपर्छ।ूहामी ताइवानका जनताको कुरा सुन्न, सिक्न र हाम्रो समर्थन देखाउन ताइवान आएका हौं, जसले संसारको सबैभन्दा स्वतन्त्र र खुला लोकतन्त्रको रूपमा खडा भएको समृद्ध लोकतन्त्रको निर्माण गरेको छ,ू

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?