न्यूजिल्यान्डद्वारा चीनलाई तनाव कम गर्न आग्रह


न्यूजिल्यान्ड,  १९  साउन  (असनबजार पत्रिका)  :  न्यूजिल्यान्डका विदेश मामिला मन्त्री नानाया माहुताले आसियान शिखर सम्मेलनको क्रममा आफ्ना चिनियाँ समकक्षी वाङ यीसँग भेट गरेकी छन् । उनले चीनले आफ्नो सैन्य युद्धाभ्यास सुरु गरेपछि ताइवान स्ट्रेटमा तनाव कम गर्न आवश्यक रहेको बताए।
न्यूजिल्यान्ड सरकारले जारी गरेको विज्ञप्तिमा भनिएको छ, “मन्त्रीले ताइवान स्ट्रेटलगायत क्षेत्रमा शान्ति र स्थायित्वमा न्यूजिल्यान्डको चासो दोहो¥याउनुभयो र डि–एस्केलेसन, कूटनीति र संवादको महत्त्वमा जोड दिनुभयो।

संयुक्त राज्य अमेरिकाको सदनकी सभामुख न्यान्सी पेलोसीले लोकतान्त्रिक नेतृत्वमा टापु राष्ट्रको भ्रमण गरेको बदलास्वरूप बेइजिङले ताइवानको मुख्य टापु वरिपरि आफ्नो सैन्य अभ्यास सुरु गरेको छ। आसियानका विदेशमन्त्रीहरुको बैठकमा सहभागी हुन कम्बोडियामा रहेका माहुताले सिनजियाङमा मानवअधिकारको अवस्था र हङकङमा अधिकार र स्वतन्त्रताको हननप्रति चिन्ता व्यक्त गरेका छन् ।

माहुताले न्यूजिल्यान्डको स्वतन्त्र परराष्ट्र नीतिलाई सम्मान गर्ने परिपक्व सम्बन्धलाई “पहिलो“ भन्दा बाहिर हेर्नुपर्ने आवश्यकता औंल्याए।
प्यासिफिकको सम्बन्धमा, मन्त्रीले प्यासिफिक टापु फोरमको महत्त्वमा जोड दिए, र सुरक्षाको क्षेत्रमा लगायत प्रशान्त प्राथमिकताहरूमा प्यासिफिकको नेतृत्वमा प्रतिक्रियाहरू। उनले म्यानमारलाई शान्ति र प्रजातन्त्रको बाटोमा फर्काउन सक्दो प्रयास गर्दै सबै आसियान साझेदारहरूको महत्त्वलाई पनि जोड दिए।
माहुताले संयुक्त राष्ट्रसंघीय सुरक्षा परिषद्को प्रस्तावको उल्लङ्घन गरी यो वर्ष प्रजातान्त्रिक जनवादी गणतन्त्र कोरियाले गरेको रेकर्ड संख्यामा ब्यालेस्टिक मिसाइल परीक्षण गरेकोमा चिन्ता व्यक्त गर्नुभयो ।

मन्त्रीले युक्रेनविरुद्ध रुसको गैरकानूनी आक्रमणलाई समर्थन गर्दैन, र कूटनीतिमा फिर्ताको प्रवर्द्धन गर्न रुससँग आफ्नो पहुँच र प्रभाव प्रयोग गर्न चीनलाई प्रोत्साहित गर्दैन, संयुक्त राष्ट्रको बडापत्रप्रतिको आफ्नो प्रतिबद्धता अनुसार स्पष्ट हुन चीनलाई आग्रह गरे। (एएनआई)

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?