ताइवान सबैभन्दा स्वतन्त्र देश मध्ये एक : पेलोसी


टोकियो,  २०  साउन  (असनबजार पत्रिका)  :  अमेरिकी सदनकी सभामुख न्यान्सी पेलोसीले आफ्नो ताइवानको भ्रमण त्यहाँको यथास्थिति परिवर्तन गर्ने विषयमा नभएको र टापु देशलाई अलग गन चीनलाई त्यस्तो अनुमति नदिने बताइन् ।

एसिया भ्रमणको अन्तिम चरणमा शुक्रबार जापानमा रहेकी पेलोसीले पत्रकार सम्मेलनलाई सम्बोधन गर्दै भने कि ताइवानमा उनीहरूको प्रतिनिधित्व टापु देशको यथास्थिति परिवर्तन गर्नेबारे होइन। उनले उनीहरुबीचको सम्बन्धले ताइवानमा शान्ति कायम गर्ने बताए । उनले यो पनि भनिन् कि चीनले उनको ताइवान भ्रमणलाई “बहाना“ को रूपमा प्रयोग गरेर मिसाइल आक्रमण गरेको थियो। “चिनियाँहरूले उनीहरूको हडताल सुरु गरे, शायद, हाम्रो भ्रमणलाई बहानाको रूपमा प्रयोग गर्दै। उनीहरूले ताइवानलाई विश्व स्वास्थ्य संगठनबाट टाढा राखेर, विश्व स्वास्थ्यको एजेन्डाभन्दा बाहिरको सहभागितालाई पनि अनुमति नदिएर टाढै राख्ने प्रयास गरेका छन्…” पेलोसीले थपिन्।

पेलोसीले भनिन्, “उनीहरूले ताइवानलाई भ्रमण गर्न वा अन्य ठाउँहरूमा भाग लिनबाट रोक्न प्रयास गर्न सक्छन्, तर तिनीहरूले हामीलाई त्यहाँ यात्रा गर्न रोकेर ताइवानलाई अलग गर्दैनन्। हामीले उच्च–स्तरीय भ्रमणहरू गरेका थियौं … हामी तिनीहरूलाई ताइवानलाई अलग गर्न अनुमति दिँदैनौं। तिनीहरू होइनन्। चिनियाँ सरकारले त्यो गरिरहेको छैन।”

आफ्नो यात्राको बारेमा सोधिएको प्रश्नको जवाफमा उनले ताइवान सबैभन्दा स्वतन्त्र देश मध्ये एक भएको बताइन्। सेमिकन्डक्टरको सफलताको उदाहरण दिँदै उनले ताइवानको अर्थतन्त्र फस्टाउँदै गएको र उनीहरूले आफ्ना व्यवसायी र अन्य नीतिहरूबाट पनि सिकेको बताइन् ।
“हाम्रा राष्ट्रपतिको चिनियाँ राष्ट्रपतिसँग कुराकानी हुन्छ। हामी दुई ठूला देशहरू हौं र हामीबीच सञ्चार हुनुपर्छ … यदि हामीले व्यापारिक स्वार्थका कारण चीनमा मानव अधिकारको लागि बोलेनौं भने, हामीले सबै नैतिक अधिकार गुमाउनेछौं। संसारको कुनै पनि ठाउँमा मानव अधिकारको बारेमा बोल्न। हामीले हाम्रो साझा आधार खोज्ने प्रयास ग¥यौं,” पेलोसीको भनाइ थियो ।

उता, गत अगस्ट ४ मा चीनले ताइवानको उत्तरपूर्वी र दक्षिणपश्चिमी पानीमा धेरै ब्यालेस्टिक मिसाइलहरू प्रक्षेपण ग¥यो, जसले ताइवानको राष्ट्रिय सुरक्षालाई खतरामा पारेको छ र यस क्षेत्रमा क्षेत्रीय तनाव बढाएको छ ।

ताइवानले स्वशासित टापु नजिकैको पानीमा चीनको “उत्तर कोरिया“ शैलीको मिसाइल प्रहारको कडा निन्दा गरेको छ । ताइवान सरकारले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई ताइवानमाथि चीनको सैन्य बल प्रयोगको निन्दा गर्न आग्रह गरेको छ। सभामुख पेलोसीको ताइवान भ्रमणको जवाफमा सैन्य अभ्यासको रूपमा गरिएको जापानको विशेष आर्थिक क्षेत्रमा चीनको मिसाइल प्रक्षेपणको पनि संयुक्त राज्य अमेरिकाले निन्दा गरेको छ।

राष्ट्रिय सुरक्षा परिषद्का रणनीतिक सञ्चार संयोजक जोन किर्बीले बिहीबार एक ब्रिफिंगमा भने, “हामी यी कार्यहरूको निन्दा गर्छौं जुन गैरजिम्मेवार छ र ताइवान स्ट्रेट र क्षेत्रमा शान्ति र स्थिरता कायम गर्ने हाम्रो दीर्घकालीन लक्ष्यसँग बाझिएको छ।” पेलोसीको यो भ्रमण अप्रिल, १९९७ मा तत्कालीन अमेरिकी सभामुख न्युट गिंगरिच ताइवानमा आएपछि २५ वर्षको पहिलो भ्रमण हो। यो दुई दशकको अवधिमा पेलोसीको ताइवानको पहिलो यात्रा पनि थियो। (एएनआई)

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?