चीनसंग भिडन ताइबानको रक्षा मन्त्रालय पनि सैन्य अभ्यासमा


ताइपेई ( एएनआई ) बढ्दो चिनियाँ आक्रामकताको बीचमा, ताइवानको रक्षा मन्त्रालयले भनेको छ कि देश पिुपूल्स लिबरेशन आर्मी(पीएलए)लाई जवाफ दिन बलियो प्रशिक्षणमा संलग्न छ जसले आफ्नो सैन्य अभ्यास जारी राखेको छ र यो खतरा हो भनेर आफना छिमेकी देशहरुलाई स्मरण गराएको छ । एक ट्वीटमा, ताइवानको रक्षा मन्त्रालयले भनेको छ कि आफ्नो अभ्यास जारी राख्दा छिमेकीहरुले देखाएको दृष्यका बदलमा यस क्षेत्रमा खतरा बढेको छ । हामीहरुले आफनो देशको सुरक्षाको तयारीको लागि प्रशिक्षण दिनु एउटा मुख्य मिसन हो ।उसले भनेको छ हामी जुनसुकै बेला र जहाँसुकै तालिम दिन्छौं, त्यसैले हामी पनि फरक प्रतिक्रिया दिन सक्षम छौं। हाम्रो वरपरको क्षेत्र जनमुक्ति सेना नौसेना जहाजहरू विमानहरू निरन्तर रहेको पत्ता लगाइएको छ र यो हाम्रो चासो हो ।ताइवानी रक्षा बलहरूले स्थितिको अनुगमन गरेका छन र लडाई वायु गस्ती नौसेना जहाजहरू, र भूमिमा आधारित मिसाइल प्रणालीहरूद्वारा यी गतिविधिहरूलाई प्रतिक्रिया दिइएको छ ।
यसैबीच, ताइवानका विदेशमन्त्री जोसेफ वुले मंगलबार चीनले ताइवान स्ट्रेटको पानी र हवाई क्षेत्रमा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको नेभिगेसनको स्वतन्त्रतालाई प्रभावित गर्न र आक्रमणको तयारी गर्न सैन्य अभ्यासको प्रयोग गरेको बताएका थिए ।
एक अन्तर्राष्ट्रिय पत्रकार सम्मेलनलाई सम्बोधन गर्दै वूले ताइवान वरपरका क्षेत्रमा सैन्य अभ्यास गर्ने चीनको निर्णय अन्तर्राष्ट्रिय कानून अन्तर्गत ताइवानको अधिकारको घोर उल्लङ्घन हो र यसले क्षेत्रीय शान्ति र सुरक्षालाई गम्भीर रूपमा खतरामा पार्ने बताए।
ू।।।चीनले ताइवानमा आक्रमणको तयारी गर्न आफ्नो सैन्य अभ्यासहरू प्रयोग गरेको छ। यसले ठूलो मात्रामा सैन्य अभ्यास र मिसाइल प्रक्षेपण, साथै साइबर आक्रमणहरू, गलत सूचनाहरू र आर्थिक जबरजस्ती, गरेर जनतालाई कमजोर बनाउने प्रयासा गरिरहेको छ ।
।यसको मिसाइल परीक्षणको दायराको सन्दर्भमा, चीनले स्पष्ट रूपमा अन्य देशहरूलाई ताइवानमाथि सहयोग गर्ने प्रयासमा हस्तक्षेप गर्नबाट रोक्न खोजिरहेको छ,ू उनले अगाडि भने ।
गत हप्तामात्रै ताईवान स्ट्रेटमा तनाब उत्पन्न भएको थियो जब अमेरिकी संसदीय प्रतिनिधिमण्डलको नेतृत्व गर्दै हाउस स्पीकर न्यान्सी पेलोसीको नेतृत्वमा अमेरिकी टोली त्यहा गएको े थियो । ताइवानल त्यो भ्रमणको स्वागत गर्दै यस भ्रमणले ूताइवानप्रतिको अमेरिकी प्रतिबद्धतालाई एकपटक फेरि जोड दिन्छ भनेको चीन आक्रोशित बनेको थियो तर यो कदमले चीन अमेरिका सम्बन्धमा तनाब थपिएको छ ।ूअप्रिल १९९७ मा न्युट गिङरिच ताइवान आएपछि २५ वर्षमा अमेरिकी सदनका सभामुखको पहिलो भ्रमण उच्च तहको भ्रमण हो। दुई दशकभन्दा बढी समयमा सभामुख पेलोसीको ताइवानको पहिलो यात्रा पनि थियो।बेइजिङले आफ्नो छुट्टिएको प्रान्त मान्ने ताइवान नजिकै चीनले धेरै सैन्य अभ्यासहरू गर्न थाल्यो सर्यौ भन्दा बढी चिनियाँ लडाकु विमान र युद्धपोतहरूले पछिल्ला केही दिनहरूमा ताइवान वरपर लाइभ(फायर सैन्य अभ्यासमा भाग लिएका छन्। त्यसको जवाफमा ताइबान पनि आफनो देशको सुरक्षामा गभ्भीर रहेको ताइबानी बिदेशमन्त्रीले जनाएका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?