ताइवानको स्वतन्त्रता र लोकतन्त्र कसैले खोस्न सक्दैन : विदेशमन्त्री वु


ताइवान,  २४  साउन  (असनबजार पत्रिका)  :  ताइवानका विदेशमन्त्री जोसेफ वुले चीनले ताइवान स्ट्रेटको पानी र हवाई क्षेत्रमा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको नेभिगेसनको स्वतन्त्रतालाई प्रभाव पार्ने उद्देश्यले सैन्य अभ्यासको प्रयोग गरेको बताएका छन् ।

एक अन्तर्राष्ट्रिय पत्रकार सम्मेलनलाई मंगलबार सम्बोधन गर्दै वुले ताइवान वरपरका क्षेत्रमा सैन्य अभ्यास गर्ने चीनको निर्णय अन्तर्राष्ट्रिय कानूनअन्तर्गत ताइवानको अधिकारको घोर उल्लङ्घन हो र यसले क्षेत्रीय शान्ति र सुरक्षालाई गम्भीर रूपमा खतरामा पार्ने बताए।
“…चीनले ताइवानमा आक्रमणको तयारी गर्न आफ्नो सैन्य प्लेबुकमा अभ्यासहरू प्रयोग गरेको छ। यसले ठूलो मात्रामा सैन्य अभ्यास र मिसाइल प्रक्षेपण, साथै साइबर आक्रमणहरू, गलत सूचनाहरू र आर्थिक जबरजस्ती, जनतालाई कमजोर बनाउने प्रयासमा सञ्चालन गरिरहेको छ”, उन भनाइ छ ।

“…मिसाइल परीक्षणको दायराको सन्दर्भमा, चीनले स्पष्ट रूपमा अन्य देशहरूलाई ताइवानमाथि आक्रमण गर्ने प्रयासमा हस्तक्षेप गर्नबाट रोक्न खोजिरहेको छ”, उनको थप भनाइ थियो । गत हप्ता ताइवान स्ट्रेटमा तनाव उत्पन्न भएको थियो जुन, अमेरिकी संसदीय प्रतिनिधिमण्डलको हाउस स्पिकर न्यान्सी पेलोसीको नेतृत्वमा गएको थियो। ताइवानले भ्रमणको स्वागत गर्दै भनेको थियो, “यस भ्रमणले ताइवानप्रतिको अमेरिकी प्रतिबद्धतालाई एकपटक फेरि जोड दिन्छ।”

बेइजिङले आफ्नो छुट्टिएको प्रान्त मान्ने ताइवान नजिकै चीनले धेरै सैन्य अभ्यासहरू गर्न थाल्यो। सयभन्दा बढी चिनियाँ लडाकु विमान र २० युद्धपोतहरूले पछिल्ला केही दिनहरूमा ताइवान वरपर लाइभ–फायर सैन्य अभ्यासमा भाग लिएका छन्।
यी संयुक्त अभ्यासहरूले अन्तर्राष्ट्रिय यातायात र व्यापारमा गम्भीर प्रभाव पारेको र इन्डो–प्यासिफिक क्षेत्रको सबैभन्दा व्यस्त हवाई र ढुवानी मार्गहरूको सामान्य सञ्चालनमा बाधा पुगेको वुले बताए। ताइवानी मन्त्रीले ठूलो मात्रामा सैन्य अभ्यासलाई गम्भीर उत्तेजनाको रूपमा वर्णन गरे र चीनको अत्यन्त गैरजिम्मेवार व्यवहारको कडा निन्दा गरे।

गत हप्ता टापु वरपर कम्तीमा ६ क्षेत्रमा सुरु भएको चिनियाँ सैन्य अभ्यास आइतबार समाप्त हुने बताइएको छ। तर चिनियाँ सेनाले मंगलबार भन्यो कि, उसले ताइवान नजिकै पनडुब्बी विरोधी र हवाई जहाज स्ट्राइकहरूमा केन्द्रित अभ्यास जारी राख्नेछ। यसैबीच, सिएनएनसँगको एक अन्तर्वार्तामा, विदेशमन्त्री वुले भने, “बेइजिङको नेतृत्वले ताइवानलाई लिनको लागि बल प्रयोग गर्ने आफ्नो मन बनायो भन्ने निश्चित छैन । हाम्रो लागि महत्त्वपूर्ण कुरा यो हो कि हामी तयार हुनुपर्छ ।”  उनले सीएनएनसँग भने, “हामीले यहाँ पाएको स्वतन्त्रता र लोकतन्त्रको रक्षा गर्न चाहन्छौं। त्यो हामीबाट कसैले खोस्न सक्दैन।” (एएनआई)

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?