श्रीलंकाले चिनिया जासुसी जहाजलाई रो्केपछि चीनले दूतावासको सामाजिक सञ्जाल रोक्यो


कोलम्बो  श्रीलंका सरकारले हम्बनटोटा बन्दरगाहमा चिनियाँ जहाजको भ्रमण स्थगित गर्ने कदमको प्रतिक्रियामा, चिनियाँ सोशल मिडिया प्लेटफर्म टिकटकले डुइनमा श्रीलंकाली दूतावासको प्रचार अभियानलाई रोकेको छ। चीनको लागि टिकटक एप्लिकेसन समेत केही मिडिया रिपोर्टहरूले स्रोतहरूलाई उद्धृत गर्दै समाचारमा भनिएको छ , चीनका धेरै सामाजिक सञ्जाल साइटहरू श्रीलंकाको बारेमा नकारात्मक टिप्पणीहरूले भरिएका छन्। केही चिनियाँ सुपरमार्केटले श्रीलंकाका सामान खरिद गर्न ढिलाइ गरेको पनि डेली मिररले जनाएको छ । श्रीलंकाका अधिकारीहरूले टिकटकमा शुक्रबारबाट सुरु हुने यो अभियानको आयोजना गरेका हुन्। तर, कार्यान्वयन हुन नसक्ने श्रीलंकाली मिसनलाई जानकारी गराइएको छ यो चीनको सरकारको नियन्त्रणमा रहेको मिडिया सेक्टरबाट भएको रिर्पोटहरुले उल्लेख गरेका छन ।श्रीलंकाका अधिकारीहरूले े भारतको विरोधपछि श्रीलंकाले ुयुआन वाङ छु अनुसन्धान जहाजको पोर्ट कल स्थगित गरेको प्रतिशोधमा भएको विश्वास गरिएको छ । श्रीलंकाले सोमबार पुष्टि गरेको छ कि उसले हम्बनटोटा बन्दरगाहमा चिनियाँ जहाज युआङ वाङ छ को भ्रमण स्थगित गर्न चीनलाई कुटनीतिक रुपमा पत्राचार गरेको छ । एक विज्ञप्तिमा, श्रीलंकाको विदेश मन्त्रालयले भनेको छ कि चिनियाँ जहाज युआन वाङ छ अगस्ट ११ मा इन्धन भर्नको लागि चिनियाँ(लिज हम्बनटोटा बन्दरगाहमा डक गर्ने र अगस्त १७ मा छोड्ने तालिका यस अगाडि सार्बजनिक भएको थियो।
ूमन्त्रालयले कोलम्बोमा जनवादी गणतन्त्र चीनको दूतावासलाई उक्त जहाजको हम्बनटोटा बन्दरगाहको भ्रमण स्थगित गर्न पत्राचार गरेको छ, विज्ञप्तिमा भनिएको छ। । ्््््परराष्ट्र मन्त्रालयले यस अगाडि भनेका छ कि यो श्रीलंका र चीन बीचको स्थायी मित्रता र उत्कृष्ट सम्बन्धलाई पुन पुष्टि गर्न चाहन्छ जुन बलियो जगमा रहेको छ, जसलाई हालै अगस्तमा नोमपेन्हमा भएको द्विपक्षीय बैठकमा दुई विदेशमन्त्री अली साब्री र वाङ यीले दोहोर्याएका थिए। ।
ूदुई विदेश मन्त्रीहरू बीचको यो पहिलो भेटमा, मन्त्री साब्रीले एक चीन नीतिमा श्रीलंकाको दृढ प्रतिबद्धतालाई औंल्याए जुन देशको विदेश नीतिमा निरन्तर सिद्धान्त रहेको छ,ू विज्ञप्तिमा थप भनिएको छ।
यसैबीच, जहाजको बारेमा मिडिया रिपोर्टहरूमा प्रतिक्रिया दिँदै, चिनियाँ विदेश मन्त्रालयले भने कि बेइजिङले ूसधैं कानून अनुसार उच्च तहमा समुद्रको स्वतन्त्रताको अभ्यास गर्दछ र आफ्नो अधिकार क्षेत्र अन्तर्गतको पानीमा वैज्ञानिक अनुसन्धान गतिविधिहरूमा तटीय देशहरूको अधिकार क्षेत्रको पूर्ण सम्मान गर्दछ।ूचीनले ूसम्बन्धित पक्षहरूू लाई आफ्ना समुद्री वैज्ञानिक अनुसन्धान गतिविधिहरूलाई तर्कसंगत प्रकाशमा हेर्न र चीन र श्रीलंकाबीचको सामान्य आदानप्रदान र सहयोगलाई अवरोध नगर्न आग्रह पनि गरेको छ।ूकेही देशहरूले श्रीलंकालाई दबाब दिन तथाकथित ूसुरक्षा चिन्ताू उद्धृत गर्नु पूर्णतया अनुचित छ,ू भनेको छ ।यस अगाडि भारतले हम्बनटोटामा जहाजको डकिङमा आफ्नो सुरक्षा चिन्ता व्यक्त गरेको थियो किनभने यो एक अनुसन्धान पोतको रूपमा देखाइएको थियो जबकि जासूस जहाजले समुद्री बेडको नक्सा गर्न सक्छ जुन चिनियाँ नौसेनाको पनडुब्बी विरोधी अपरेशनको लागि महत्वपूर्ण छ ।भारतको चासोलाई कोलोम्बोले तत्काल सम्बोधन गरेकोमा श्रीलंकामा पनि उत्साहजनका प्रतिक्रियाहरु देखिएको रिपोर्टहरुमा जनाइएको छ । (एएनआई)

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?