कसैलाई असर नगरेको स्पष्टीकरण दिँदै चिनियाँ जासूसी जहाज स्वदेश प्रस्थान


कोलम्बो,  ७  भदौ  (असनबजार पत्रिका)  :  चीनको जासूसी जहाज युआन वाङ –५ श्रीलंकाको हम्बनटोटा बन्दरगाहबाट सोमबार स्वदेश प्रस्थान गरेको छ । प्रस्थान गर्नुअघि चीनले श्रीलंकाको हम्बनटोटा बन्दरगाहमा डकिङ गरिएको जहाजको गतिविधिले कुनै पनि देशलाई असर नगर्ने र श्रीलंका र चीन दुई देशबीचको सामान्य आदानप्रदान भएको स्पष्टीकरण दिएको श्रीलंकाली मिडिया पोर्टल, न्यूज फर्स्टले जानकारी दिएको छ ।

उक्त चिनियाँ अनुसन्धान जहाज गत हप्ता श्रीलंकाको हम्बनटोटा बन्दरगाहमा आइपुगेको थियो। उल्लेखनीय रूपमा यो जहाज उपग्रहहरू र अन्तरमहादेशीय मिसाइलहरू ट्र्याक गर्न सक्षम छ र यसलाई प्रचलनमा जासूस जहाज मानिन्छ। सो जहाज हम्बनटोटामा डकिङ गर्दा चिन्ताहरू थियो कि जहाजले हिन्द महासागर क्षेत्रको उत्तरपश्चिमी भागमा उपग्रह अनुसन्धान गर्न सक्छ, जसले भारतको सुरक्षा चिन्तालाई बढावा दियो। युआन वाङ –५ डकिङको बारेमा टिप्पणी गर्दै भारतका विदेशमन्त्री एस जयशंकरले थाइल्याण्डमा प्रेससँग भने, भारतको सुरक्षामा असर गर्ने कुनै पनि घटनाक्रम हाम्रो लागि स्पष्ट रूपमा चासो हो। हाम्रो छिमेकमा के हुन्छ, हाम्रो सुरक्षामा असर पार्ने कुनै पनि घटनाक्रम हाम्रो लागि चासोको कुरा हो ।

भारतले श्रीलंकाको बन्दरगाहमा जहाजको डकिङमा आफ्नो सुरक्षा चिन्ता व्यक्त गरेको थियो किनभने यो समुद्री बेडको म्यापिङ गर्ने क्षमता भएको अनुसन्धान पोतको रूपमा देखाइएको थियो, जुन चिनियाँ नौसेनाको एन्टि–सबमरिन अपरेसनहरूको लागि महत्त्वपूर्ण छ। कोलम्बोबाट करिब २५० किलोमिटर टाढा रहेको हम्बनटोटा बन्दरगाह उच्च ब्याज चिनियाँ ऋणमा निर्माण गरिएको हो। श्रीलंका सरकारले चीनबाट लिएको ऋण तिर्न संघर्ष गरेपछि बन्दरगाह ९९ वर्षको भाडामा चिनियाँहरूलाई हस्तान्तरण गरिएको थियो। (एएनआई)

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?