चीनमा सी जिनपिङभन्दा ली खछ्याङको नेतृत्व मिडियाको आँखामा


हङकङ,  ७  भदौ  (असनबजार पत्रिका) :  चिनियाँ राष्ट्रपति सी चिनफिङ र चिनियाँ प्रधानमन्त्री ली खछ्याङबीच हालै सम्पन्न सार्वजनिक बैठकहरू चिनियाँ विश्लेषकबीच तातो बहसको विषय बनेको छ।

मूलधारबाहेकका मिडियाले चीनको बेइडाइहे बैठकहरूपछि मात्र ली खछ्याङको शेन्जेन र सीले लिओनिङ प्रान्तको भ्रमणको आधारमा भिन्नता औंल्याएका छन्। जब सी जिनपिङ बोल्दै छन्, जनतालाई स्वेच्छामा प्रश्न सोध्न अनुमति छैन।
ली खछ्याङले बोलिरहेको बेला जनताले जुनसुकै बेला प्रश्नहरू सोध्न सक्छन् र ली खछ्याङले कहिलेकाहीँ जनतालाई जानाजानी केही प्रश्नहरू सोध्छन्।

जनसमुदायसँग सी जिनपिङको अन्तरक्रियाको क्रममा जनतालाई मोबाइल फोनबाट तस्बिर खिच्न दिइएन। ली खछ्याङले जनतासँग कुराकानी गर्दा धेरैले लीको तस्बिर खिच्नका लागि आफ्नो मोबाइल फोन निकालेका थिए। सीले बोल्दा मानिसहरूलाई ठूलो अर्धवृत्तरूपमा व्यवस्थित गरिन्छ।

सी जिनपिङ अर्धवृत्तको केन्द्रमा उभिएर जनतासँग १० मिटरभन्दा टाढा माइक्रोफोन लिएर बोल्छन् । जब ली अन्तरक्रिया गर्छ, मानिसहरू सबै अनियमित रूपमा व्यवस्थित हुन्छन्। ली भीडबाट २ वा ३ मिटर टाढा उभिन्छन् र ठूलो स्वरमा बोल्छन् र वरपरको भीडसँग अन्तरक्रिया गर्छन्।
जब सी जनतासँग अन्तर्क्रिया गर्न बाहिर आउँछन्, पहिले नै कडाईका साथ स्थान खाली गरिएको थियो। जब ली आइपुग्छ, अंगरक्षकहरूले त्यहाँ र त्यहाँ भनी खाली गर्छन्, लीलाई जनतासँग कुरा गर्नको लागि सानो ठाउँ खाली गर्छन् । सी जिनपिङले जनतासँग अन्तरक्रिया गरेको भिडियोहरू राज्यको सञ्चारमाध्यमबाट पुनः प्रिन्ट गरिन्छ । जबकि ली खछ्याङले जनतासँग कुराकानी गरिरहेको भिडियो चीनमा सम्पूर्ण नेटवर्कमा रोकिएको छ।

सी र लीको अन्तरक्रिया प्रायः सधैं यस्तै रह्यो। तुलनाले ल्याउँछ कि सीले स्थानहरूको निरीक्षण गर्दा गर्ने अधिकांश अन्तरक्रियाहरू अत्यधिक समन्वय र नियन्त्रणमा छन्। (एएनआई)

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?