सी चिनफिङको आगमनसँगै तिब्बतमा दमन झन् सघन : रिपोर्ट


ल्हासा, (तिब्बत) ६ असोज :  संयुक्त राष्ट्र संघ (युएन) ले जेनेभाको प्यालेस देस नेसन्समा आफ्नो ५१औँ नियमित सत्रमा तिब्बतमा देखिएको संकटबारे छलफल गर्न नसकेपछि विश्वको ध्यान फेरि तिब्बततर्फ गएको छ।

चीनद्वारा तिब्बतको गैरकानूनी दमनका बाबजुद पनि तिब्बतीहरूमा स्वतन्त्रताको लहर चलेको छ। तिब्बत राइट्स कलेक्टिभका अनुसार संयुक्त राष्ट्रसंघका मानवअधिकार आयुक्त तिब्बत गएको २४ वर्ष भइसक्यो र तिब्बतीहरूमाथिको व्यवहारको बारेमा कुनै छानबिन हुन सकेको छैन, जबकि स्वेच्छाचारी थुनामा राख्ने र जबरजस्ती बेपत्ता पार्ने घटना तिब्बतमा नियमित कुरा बनेको छ।

संयुक्त राष्ट्र संघको ५१ औं सत्रमा, नीति निर्माताहरूलाई एचआरडब्लू प्रतिवेदनको पृष्ठभूमिमा तिब्बतको मुद्दालाई सम्बोधन गर्न र तिब्बतमा भएको मानवअधिकार उल्लङ्घनको अनुसन्धान गर्न आह्वान गरिएको थियो। सिटिजन ल्याबको अर्को रिपोर्टले तिब्बतमा सिसिपीद्वारा डिएनए सङ्कलन अभियानको बारेमा थप चिन्ताजनक विवरणहरू प्रकट गरेको छ र चीनको पुलिसले तिब्बतमा जून २०१६ देखि सामूहिक टिआरसी सङ्कलन कार्यक्रम सञ्चालन गरेको छ, तिब्बत राइट्स कलेक्टिभले रिपोर्ट गरेको छ।

सिीसिपीले गैरकानूनी रूपमा तिब्बत कब्जा गरेपछि, यसले तिब्बतीहरूका बीचमा दमन र विनाशको लहर ल्यायो बेइजिङको पापीकरणको नीतिले तिब्बती बौद्ध धर्मलाई खतरामा पारेको छ। यसबाहेक, बुद्ध संरचनाहरू ध्वस्त भइरहेका छन् र कम्युनिष्ट पार्टीले तिब्बती बालबालिकाहरूमा मन्डारिन भाषा थोपाइरहेका छन् र उनीहरूलाई “देशभक्ति शिक्षा” भनिने शिक्षा भोग्न बाध्य पारिरहेका छन्।

यद्यपि, निर्वासनमा रहेका तिब्बतीहरू र तिनीहरूको लोकतान्त्रिक कार्यशैलीले तानाशाही सिीसिपी शासनको लागि गम्भीर चुनौती खडा गरेको छ किनभने तिनीहरूले सिसिपीद्वारा विकृत सूचना अभियानलाई ठूलो प्रहार गर्दै समानता र भ्रातृत्वको साथ आफ्नो लोकतान्त्रिक प्रणालीको निर्माण र पालनपोषण गर्न जारी राखेका छन्। सी चिनफिङको आगमनसँगै तिब्बतमा दमन झन सघन भएको छ र चीनले तिब्बतीहरूलाई आफ्नो अधिकारको प्रयोग गर्नबाट रोक्न हरसम्भव प्रयास गरिरहेको छ।

चिनियाँ अधिकारीहरूले तिब्बती भाषा विद्यालयहरूलाई चिनियाँ भाषामा परिवर्तन गरेका छन्। चिनियाँ औपनिवेशिक विद्यालयहरूले आफ्ना आमाबाबुबाट अलग भएका बालबालिकाहरूलाई प्रचारका पाठहरू दिइरहेका छन्। अक्टोबर २०२१ को अन्त्यमा सुरु भएको भत्काइको परिणामस्वरूप अक्टोबर र डिसेम्बर २०२१ बीच काउन्टीमा तीन विशाल बुद्ध मूर्तिहरू ४५ प्रार्थना पाङ्ग्राहरूको पङ्क्ति र एक मठ विद्यालयको विनाश भयो। यसबाहेक, नयाँ ह्युमन राइट्स वाच प्रतिवेदन अनुसार, तिब्बतीहरूबीच सिीसिपी द्वारा सहमति बिना पाँच वर्षभन्दा कम उमेरका बालबालिकाहरूबाट अनेकन समाजिक सूचनाहरू जर्बजस्ती संकलन गरिएको छ । (एएनआई)

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?