स्वतन्त्र, खुला लोकतन्त्र भारतमै म मर्न रुचाउँछु : दलाई लामा


धर्मशाला,  (हिमाचल प्रदेश)  भारत  ६  असोज  :  तिब्बती आध्यात्मिक नेता दलाई लामाले साँचो र मायालु भारतका जनताले घेरेर अन्तिम सास फेर्न रुचाएको बताएका छन् । उनले भने, “चिनियाँ कृत्रिमअधिकारीहरूका बीचमा भन्दा स्वतन्त्र र खुला लोकतन्त्र भारतका बीचमा म मर्न चाहन्छु ।”

युनाइटेड स्टेट्स इन्स्टिच्युट अफ पिस (युएसआईपी) ले बिहीबार आयोजना गरेको अन्तरक्रियामा उनले हिमाचल प्रदेशको धर्मशालास्थित आफ्नै निवासमा युवा नेताहरूसँगको दुईदिने वार्ताका क्रममा दलाई लामा भने, “मैले भारतका पूर्वप्रधानमन्त्री मनमोहन सिंहलाई भनें, म अझै १५–२० वर्ष बाँच्नेछु, यसमा कुनै प्रश्न नै छैन। म मरेपछि म भारतमै मर्न रुचाउँछु। भारत कृत्रिम चीज होइन, प्रेम देखाउने मानिसहरूले घेरिएको छ। यदि म चिनियाँ अधिकारीहरूले घेरिएर मरे भने तिनीहरू धेरै कृत्रिम छन् । म यो देशमा स्वतन्त्र लोकतन्त्रको साथ मर्न रुचाउँछु ।”

“मृत्युको समयमा तपाइँलाई साँचो भावनाहरू देखाउने भरपर्दो साथीहरूले घेरिएको हुनुपर्छ”, उनले फेसबुकमा पोस्ट गरेको भिडियोमा चनिएको छ ।
दलाई लामा जो आफ्नो प्रबुद्ध आध्यात्मिक शिक्षा र विवेकपूर्ण राजनीतिक विचारका लागि विश्वभरी सम्मानित छन्, चिनियाँ अधिकारीहरूले सामान्यतया शंकाको नजरले हेर्छन्। चिनियाँ अधिकारीहरूले उनलाई प्रायः विवादास्पद व्यक्तित्व र पृथकतावादी व्यक्तित्वको रूपमा लिने गर्छन्। १९५० को दशकमा, जब चीनले तिब्बतलाई अवैध रूपमा कब्जा गर्यो, तिब्बती आध्यात्मिक नेताले भारतमा शरण लिनु परेको थियो। दलाई लामाले तिब्बतको मुद्दा शान्तिपूर्ण रूपमा समाधान गर्न चीनसँग मध्यमार्गी वार्ताको वकालत गर्ने प्रयास गरे।

दलाई लामाबारे भारत सरकारको अडान स्पष्ट र निरन्तर रहेको छ। उनी एक आदरणीय धार्मिक नेता हुन् । भारतका जनताले उनलाई गहिरो सम्मान गर्छन्। उसलाई भारतमा आफ्नो धार्मिक गतिविधिहरू गर्न सबै स्वतन्त्रता दिइएको छ।

दलाई लामा गत महिना तीन वर्षको अन्तरालपछि नयाँ दिल्ली पुगेका थिए । लद्दाखमा एक महिना लामो बसाइँपछि उनले राष्ट्रिय राजधानीको भ्रमण गरे।
दलाई लामा आफ्नो देशको लागि मात्र नभई विश्वका लागि प्रजातन्त्र र स्वतन्त्रताको वकालत गर्ने प्रतिमा हुन्। दलाई लामाले चिनियाँ आक्रामकताका कारण ७० लाखभन्दा बढी तिब्बती बौद्धहरूको आध्यात्मिक नेताको रूपमा आफ्नो भूमिका त्यागे र दशकौंदेखि निर्वासनमा बसेका छन्। (एएनआई)

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?