अमेरिकी बिदेशमन्त्रीले बाढीको पीडामा रहेको पाकिस्तानलाई चीनबाट  ऋण मिनाहा गर्न आग्रह गरे


वासिङ्टन ,भाद्र १२ (एएनआई) पाकिस्तानले विनाशकारी बाढीको सामना गरिरहेको बेला अमेरिकी विदेशमन्त्री एन्टोनी ब्लिन्केनले प्राकृतिक प्रकोपसँग जुध्न बेइजिङसँग ऋण मुक्त गर्न इस्लामाबादलाई आह्वान गरेका छन्।ूहामीले भारतसँग जिम्मेवार सम्बन्ध प्रबन्ध गर्ने महत्त्वको बारेमा कुरा गर्यौं, र मैले हाम्रा सहकर्मीहरूलाई ऋण राहत र पुनर्संरचनाका केही महत्त्वपूर्ण मुद्दाहरूमा चीनलाई संलग्न गराउन आग्रह गरें ताकि पाकिस्तान बाढीबाट छिट्टै उसको पीडा कम हुन सकोस  ब्लिन्केनले वाशिंगटनमा भनेको , भ्वाइस अफ अमेरिकले जनाएको छ ।मैले हाम्रा सहकर्मीहरूलाई ऋण राहत र पुनर्संरचनाका केही महत्त्वपूर्ण मुद्दाहरूमा चीनलाई संलग्न गराउन पनि आग्रह गरेको छु, ताकि पाकिस्तानले बाढीबाट छिटो सहज अबस्थामा पुगोस । सरकार र स्वदेशी तथा विदेशी राहत संस्थाहरूको प्रयासका बाबजुद पनि बाढी प्रभावित क्षेत्रमा धेरै मानिसहरूलाई तत्काल खाद्यान्न र औषधिको आवश्यकता रहेको एक्सप्रेस ट्रिब्युनले जनाएको छ ।उल्लेखनीय छ, चीन पाकिस्तानको प्रमुख आर्थिक र राजनीतिक साझेदार हो। अमेरिका जसको इस्लामाबादसँगको शीतयुद्धको बेला गठबन्धनले बारम्बार आरोप लगाएको छ कि चीनले पाकिस्तानबाट फाइदा उठाउने छ भने पाकिस्तानले दिगो ऋणको सामना गर्नेछ।
तर अप्रिलमा चिनियाँ सांस्कृतिक कार्यक्रमको एउटा मिनीबसमा आत्मघाती बम विष्फोट लगायतका शृङ्खलाबद्ध आक्रमणपछि चीनले सुरक्षालाई लिएर पाकिस्तानमा चिन्ताको सामना गर्नुपरेको छ, जसमा तीनजना चिनियाँहरू मारिएका छन्।
पाकिस्तानमा बाढीको कारण जारी विनाशको बीचमा, बच्चाहरू हैजाबाट मरिरहेका छन्, ब्याक्टेरियाले दूषित पानी पिउने एक तीव्र झाडापखाला रोग पनि सल्किएको छ ।सीएनएनका अनुसार पाकिस्तानको सिन्ध प्रान्तमा रहेको मदर एन्ड चाइल्ड हेल्थकेयर अस्पतालमा मात्रै दैनिक १० जनाभन्दा बढी बालबालिकाको मृत्यु भइरहेको छ, अस्पतालका चिकित्सकहरूका अनुसार दक्षिण एसियाली क्षेत्रमा आएको विनाशकारी बाढीबाट उत्पन्न भएको पानी सम्बन्धी रोग हैजाका कारण धेरै मानिसहरु मरेको चिकित्सकहरूले जनाएका छन । बलुचिस्तान र सिन्धमा धेरै संक्रमणले आक्रमण गरेको छ जसले दुई प्रान्तमा विनाश निम्त्याएको स्थानीय समाचारपत्रले जनाएका छन । स्थिर बाढीको पानीले पाकिस्तानका धेरै प्रान्तहरूमा छाला र आँखाको संक्रमण, झाडापखाला, मलेरिया, टाइफाइड र डेंगु ज्वरोको व्यापक केसहरू निम्त्याएको छ, जसले पाकिस्तानका मानिसहरूलाई स्वास्थ्य खतरामा पारेको छ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?