पुरुष र महिलाले शारिरिक गतिबिधि घटाएमा सुगर बढने


कोलम्बिया असौज १० (एएनआई) पहिलो मानव अध्ययनले पत्ता लगाएको छ कि छोटो अवधिको जीवनशैली परिवर्तनले इन्सुलिनको लागि रक्त नलीको संवेदनशीलतालाई कमजोर पार्न सक्छ मिसौरी विश्वविद्यालयको स्कूल अफ मेडिसिनको भर्खरको यो अनुसन्धानमा बताइएको छ । यस अध्ययनले यो पनि देखाएको छ कि कसरी यी परिवर्तनहरूले पुरुष र महिलाहरूलाई फरक फरक असर गर्छ।अध्ययनको निष्कर्ष भर्खरै जर्नल एन्डोक्रिनोलोजीमा प्रकाशित भएको थियो। भास्कुलर इन्सुलिन प्रतिरोध मोटोपना र मधुमेहको विशेषता हो जसले भास्कुलर रोगमा योगदान गर्दछ। अन्वेषकहरूले जवान र स्वस्थ पुरुष र महिलाहरूमा दिनको कम शारीरिक गतिविधिमा रहेर तिनीहरूको चरण गणना प्रति कटौती गरेर वास्कुलर इन्सुलिन प्रतिरोधको जाँच गरेका छन ।सहभागीहरूले आफ्नो चिनीयुक्त पेय पदार्थको सेवन पनि प्रति दिन छ वटा क्यान सोडामा बढाएका थिए ।
हामीलाई थाहा छ कि इन्सुलिन प्रतिरोध र हृदय रोगको घटनाहरू पुरुषहरूको तुलनामा प्रिमेनोपजल महिलाहरूमा कम छन्, तर हामी हेर्न चाहन्थ्यौं कि पुरुष र महिलाहरूले शारीरिक गतिविधि कम गरे र छोटो अवधिमा उनीहरूको आहारमा चिनी बढाएू।,
नतिजाहरूले देखाए कि पुरुषहरूमा मात्र बस्ने जीवनशैली र उच्च चिनीको सेवनले इन्सुलिन(उत्तेजित खुट्टाको रगतको प्रवाह र एड्रोपिन नामक प्रोटिनमा कमी आएको देखाएको छ, जसले इन्सुलिन संवेदनशीलतालाई नियन्त्रण गर्छ र हृदय रोगको लागि महत्त्वपूर्ण आधार हो ूयी निष्कर्षहरूले चिनीमा उच्च र व्यायाममा कम जीवनशैली अपनाएर प्रेरित भास्कुलर इन्सुलिन प्रतिरोधको विकासमा यौन(सम्बन्धित भिन्नतालाई जोड दिन्छ, म्यान्रिक(एसेभेडोले भने। हाम्रो ज्ञानको लागि, यो मानवमा पहिलो प्रमाण हो कि भास्कुलर इन्सुलिन प्रतिरोध छोटो अवधिको प्रतिकूल जीवनशैली परिवर्तनहरूद्वारा उक्साउन सकिन्छ, र यो एड्रोपिनमा परिवर्तनहरूसँग सम्बद्ध भास्कुलर इन्सुलिन प्रतिरोधको विकासमा यौन(सम्बन्धित भिन्नताहरूको पहिलो दस्तावेज हो। भास्कुलर र मेटाबोलिक परिवर्तनहरू उल्टाउन कति समय लाग्छ र भास्कुलर इन्सुलिन प्रतिरोधको विकासमा सेक्सको भूमिकाको प्रभावलाई पूर्ण रूपमा मूल्याङ्कन गर्न उनीहरुले चाहेका छन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?