चीनमा कम्युनिष्ट पार्टीको आलोचना गर्ने पुस्तक प्रकाशित गर्ने ताइवानका एक नागरिक पक्राउ


हङकङ, बैशाख १३ (एएनआई ) चिनियाँ अधिकारीहरूले मङ्गलबार ताइवानका स्वतन्त्रता समर्थक राजनीतिक कार्यकर्ता याङ चिह(युआनलाई पृथकताूबादी को आशंकामा पूर्वी झेजियाङमा हिरासतमा राखिएको आठ महिनाभन्दा बढी समयपछि औपचारिक रूपमा गिरफ्तार गरिएको घोषणा गरेका छन्। सीएनएन रिपोर्टका अनुसार प्रजातन्त्र अभियानकर्ता र स्वतन्त्रता समर्थक राजनीतिज्ञ याङ चिह(युआनलाई गत अगस्टमा झेजियाङ प्रान्तको वेन्झाउमा चिनियाँ राज्य सुरक्षा समुहले हिरासतमा राखेको थियो,। तत्कालीन संयुक्त राज्य सभाका सभामुख न्यान्सी पेलोसीले ताइपेईको उच्चतहको भ्रमण पूरा गरेको केही घण्टापछि चीनको सर्वोच्च पीपुल्स प्रोक्युरेटोरेटले सामाजिक सञ्जालमा घोषणा गर्‍यो कि शहरको राज्य सुरक्षा ब्यूरोले आफ्नो अनुसन्धान पूरा गरेपछि वान्झाउका अभियोजकहरूले याङलाई पृथकीकरणको आरोपमा पक्राउ गर्न स्वीकृति दिएका थिए र मुद्दालाई समीक्षा र अभियोजनको लागि अभियोजकहरूलाई सुम्पेका थिए, सीएनएनले रिपोर्ट गरेको छ ।
ताइवानको मेनल्याण्ड अफेयर्स काउन्सिलले याङको हिरासतको बारेमा मुख्य अधिकारीहरूसँग बारम्बार सम्पर्क गरेको तर प्रत्यक्ष प्रतिक्रिया नपाएको बताएको छ।ूसरकारले याङ निर्दोष रहेको दोहोर्‍याउँछ र चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीलाई याङलाई रिहा गर्न र सकेसम्म चाँडो ताइवान फर्कन अनुमति दिन आह्वान गर्दछ, काउन्सिलले सीएनएनलाई जारी गरेको विज्ञप्तिमा भनेको छ३३ वर्षीय याङ एक दशकभन्दा बढी समयदेखि ताइवानको सामाजिक आन्दोलनमा सक्रिय छन् र एक पटक ताइवानको विधान सभाको सिटका लागि उम्मेदवारी दिएका थिए, जुन उनले जित्न सकेनन्।ताइवान नेश्नल पार्टीको उपाध्यक्ष बनेका उनले ताइवानको स्वतन्त्रताको वकालत गर्ने एक सीमावर्ती राजनीतिक पार्टी ताइवानको आन्तरिक मन्त्रालयका अनुसार पार्टी अब निष्क्रिय भएको छ। उनले कम्युनिष्ट पार्टीको आलोचना गर्ने पुस्तक प्रकाशित गरेका छन् ।
चीनको राज्य प्रसारक सीसीटीभीले गत वर्ष अगस्ट ३ मा ताइवानको स्वतन्त्रतालाई समर्थन गर्ने र राष्ट्रिय सुरक्षालाई खतरामा पार्ने पृथकतावादी गतिविधिू मा संलग्न भएको आरोपमा याङलाई वेन्झाउको राज्य सुरक्षा ब्यूरोले हिरासतमा लिएको रिपोर्ट गरेको थियो।चीनको सत्तारुढ कम्युनिष्ट पार्टीले ताइवानलाई आफ्नो क्षेत्रको रूपमा दाबी गरेको छ, यद्यपि यसलाई कहिल्यै नियन्त्रण नगरेको छ, र मुख्य भूमि चीनसँग टापुलाई ूएकीकरणू गर्न बल प्रयोगलाई अस्वीकार गर्न अस्वीकार गरेको छ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?