जापानमा भएको शिखर सम्मेलनमा प्रधानमन्त्री मोदीले राष्ट्रपतिबाइडेनलाई अंगालो मारे


 

हिरोसिमा ृ ( एएनआई ) भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी र अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले शनिबार जापानको हिरोशिमामा भेट्दा एक अर्कालाई न्यानो अभिवादन र अँगालो बाँडेका छन ।दुई नेताबीचको भेट आज पछि क्वाड शिखर सम्मेलनका नेताहरूको तेस्रो व्यक्तिगत शिखर बैठक अघि भएको छ। प्रधानमन्त्री मोदी फुमियो किशिदाको निमन्त्रणामा जापानी राष्ट्रपतिको नेतृत्वमा हुने शिखर सम्मेलनमा सहभागी हुन लागेका हुन्। बाइडेनसँगको भेट प्रधानमन्त्री मोदीको जुन २१ देखि २४ सम्म अमेरिकाको आधिकारिक राजकीय भ्रमण अघि आएको छ, जहाँ उनलाई अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनले ह्वाइट हाउसमा स्वागत आयोजना गर्ने छन्।
यसैबीच, यसअघि हिरोसिमामा भएको शिखर सम्मेलनको कार्य सत्र ६ मा सहभागी हुन पुग्दा प्रधानमन्त्री मोदीलाई उनका जापानी समकक्षी फुमियो किशिदाले स्वागत गरेका थिए।
एक दिनअघि जापान आइपुगेका प्रधानमन्त्री मोदीले आज आफ्ना जापानी समकक्षी फुमियो किशिदासँगको द्विपक्षीय भेटमा भारत र जापानबीचको सम्बन्धको पूर्ण दायराको समीक्षा गरेका थिए।दुई नेताहरूले यस ग्रहलाई अझ राम्रो बनाउनको लागि भारतको प्रेसिडेंसी र जापानको प्रेसिडेंसीको फोकस क्षेत्रहरूमा पनि छलफल गरे।
दुई नेताहरूले आ(आफ्नो प्रेसिडेन्सीको प्रयासलाई समन्वय गर्ने तरिकाहरूबारे छलफल गरे। प्रधानमन्त्रीले ग्लोबल साउथको चासो र प्राथमिकतालाई उजागर गर्नुपर्नेमा जोड दिए ।
अधिकारीहरूका अनुसार प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले टोकियोमा युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीसँग भेट गर्नेछन्, विशेष गरी, फेब्रुअरी मा रूस(युक्रेन युद्ध सुरु भएपछि दुई नेताहरू बीचको यो पहिलो व्यक्तिगत भेट हो।
युक्रेनी राष्ट्रपति शक्तिशाली समूहको वर्तमान अध्यक्ष जापानको निमन्त्रणामा शिखर सम्मेलनमा सहभागी हुन लागेका हुन्।
युक्रेन द्वन्द्व सुरु भएदेखि प्रधानमन्त्री मोदीले रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन र राष्ट्रपति जेलेन्स्कीसँग पटकपटक कुरा गरेका छन् ।
शक्तिशाली समूहको वर्तमान अध्यक्षको रूपमा जापानले न्ठ शिखर सम्मेलनको आयोजना गरिरहेको छ। प्रधानमन्त्री मोदी मे १९ देखि मे २१ सम्म हुने शिखर सम्मेलनका लागि हिरोशिमामा हुनेछन्। उहाँले खाद्य, मल र ऊर्जा सुरक्षालगायत विश्वव्यापी चुनौतीहरूबारे बोल्ने अपेक्षा गरिएको छ।यसअघि शनिबार अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनले न्ठ नेताहरूसँग जापानको हिरोसिमामा रहेको १४०० वर्ष पुरानो मन्दिरको भ्रमण गरेका थिए, ह्वाइट हाउसले जनाएको छ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?