हामी फेरि भन्छौं, लोकतन्त्रले संसारभरका मानिसहरूलाई डेलिभर गर्नुपर्छ  ; राष्ट्रपति जो बाइडेन 


हिरोसिमा  ( एएनआई  ) संयुक्त राज्य अमेरिकाका राष्ट्रपति जो बाइडेनले शनिबार सबै प्रजातान्त्रिक राष्ट्रहरूले निम्नमध्यम आय भएका देशहरूमा पूर्वाधार सुदृढ गर्न अवसर र समृद्धि दिन सक्ने बताएका छन्।जापानको हिरोशिमामा भएको  शिखर सम्मेलनलाई सम्बोधन गर्दै बिडेनले भने,हामीले विभिन्न मुद्दाहरू, जलवायु परिवर्तन, खाद्य सुरक्षा, लैङ्गिक असमानता, आर्थिक लचिलोपन, डिजिटल कनेक्टिभिटी र विश्वव्यापी सुरक्षालाई सम्बोधन गरिरहेका छौं। चुनौतीहरू सँगै छन् र मलाई लाग्छ कि हामीले केही महत्त्वपूर्ण प्रगति गर्न थालेका छौं।ूतर यदि हामी राष्ट्रहरूलाई आफ्ना जनताका लागि अवसरहरू र समृद्धि प्रदान गर्न मद्दत गर्न निम्न(मध्यम आय भएका देशहरूमा पूर्वाधार सुदृढ गर्न थप काम गर्न अघि बढेनौं भने, हाम्रो प्रभाव सीमित हुनेछ। यो साझेदारी कत्तिको महत्वपूर्ण छ, त्यो कति महत्त्वपूर्ण छ। हाम्रो लगानी छ,उनले थपे।अमेरिकी राष्ट्रपतिले सबै विकासोन्मुख राष्ट्रहरूले आफ्नो लगानीलाई अधिकतम बनाउने उपाय खोज्नुपर्ने बताए। उनले थप भने कि उनीहरूले अधिकतम गर्न आवश्यक छ किनभने यसले धेरै काम गर्नेछ, त्यो विशेष उपक्रमको लागि मात्र होइन, तर यसले सम्पूर्ण क्षेत्रमा प्रभाव पार्छ। लगानी अधिकतम गर्नाले सार्वजनिक र निजी पूँजी पनि अनलक हुनेछ।
ूएकसाथ। लोकतन्त्रले डेलिभर गर्न सक्छ भनेर देखाउन पुन प्रतिबद्धता गरौं। हामी फेरि भन्छौं, लोकतन्त्रले डेलिभर गर्न सक्छ, हामीले संसारभरका मानिसहरूलाई डेलिभर गर्नुपर्छ बिडेनलेशिखर सम्मेलनमा भने।जी७ शिखर सम्मेलनमा भाग लिन हिरोसिमा पुगेका अमेरिकी राष्ट्रपतिले बिहीबार जापानी प्रधानमन्त्री फुमियो किशिदासँग भेटवार्ता गरेका छन् ।यसअघि, न्ठ शिखर सम्मेलन अघि, बाइडेनले प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीलाई भेटे र जापानको हिरोशिमामा भेट्दा अँगालो बाँडे।दुई नेताबीचको भेट आज पछि क्वाड शिखर सम्मेलनका नेताहरूको तेस्रो व्यक्तिगत शिखर बैठक अघि भएको छ।प्रधानमन्त्री मोदी फुमियो किशिदाको निमन्त्रणामा जापानी राष्ट्रपतिको नेतृत्वमा हुने  शिखर सम्मेलनमा सहभागी हुन लागेका हुन्।यसैबीच, यसअघि हिरोसिमामा भएको न्ठ शिखर सम्मेलनको कार्य सत्र ६ मा सहभागी हुन पुग्दा प्रधानमन्त्री मोदीलाई उनका जापानी समकक्षी फुमियो किशिदाले स्वागत गरेका थिए।प्रधानमन्त्री मोदीले आज आफ्नो जापानी समकक्षी फुमियो किशिदासँगको द्विपक्षीय बैठकमा भारत र जापानबीचको सम्बन्धको पूर्ण दायराको समीक्षा गर्नुभयो।दुई नेताहरूले भारतको न्द्दण् प्रेसिडेंसी र जापानको न्ठ प्रेसिडेंसीको फोकस क्षेत्रहरूलाई राम्रो बनाउनेू तर्फ पनि छलफल गरे।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?