हिरोसिमा कम्युनिकमा ग्लोबल साउथु समावेश गरिएको छैन


हिरोसिमा ( एएनआई )  हिरोशिमामा भएको शिखर सम्मेलनमा जारी गरिएको समूह अफ सेभेन नेताहरूको विज्ञप्तिमा ूग्लोबल साउथू शब्द प्रयोग गरिएको छैन।सरकारी स्रोतहरूका अनुसार, जापान टाइम्सले उद्धृत गरेको छ, यो शब्दले मुख्यतया दक्षिणी गोलार्धमा उदीयमान र विकासशील राष्ट्रहरूलाई जनाउँछ, विभिन्न परिस्थितिमा देशहरू एकजुट हुने धारणा दिन सक्छ र त्यसैले यस्तो कागजातको लागि अनुपयुक्त मानिन्छ। ूग्लोबल साउथू शब्द हिरोसिमामा हुने शिखर सम्मेलनमा जारी हुने समूह अफ सेभेनका नेताहरूको विज्ञप्तिमा प्रयोग गरिने छैन, जापानी सरकारले योजना बनाएको छ, द जापान टाइम्सले रिपोर्ट गरेको छ।न्ठ विदेश मन्त्रीहरूले आफ्नो अप्रिल बैठक संयुक्त वक्तव्यमा वाक्यांश प्रयोग गरेनन्।ग्लोबल साउथ राज्यहरूलाईक्षेत्रीयइच्छुकू रसमान विचारधाराू साझेदारको रूपमा वर्णन गरिएको थियो जससँग स्वतन्त्र र खुला इन्डो(प्यासिफिकलाई महसुस गर्न, कानूनको शासनमा आधारित अन्तर्राष्ट्रिय व्यवस्थालाई बलियो बनाउन काम गर्नेछ। एक वरिष्ठ विदेश मन्त्रालय स्रोतका अनुसार, जापान टाइम्सले उद्धृत गरे अनुसार, केही देशहरूले यो शब्दलाई सम्मानजनक छ भन्ने विश्वास गर्छन् र न्ठ सदस्यहरूले त्यस्ता देशहरूलाई सँगै राख्नु स्वीकार्य छैन भन्ने महसुस गर्न थालेका छन्।
अधिकारीका अनुसार कम्तिमा एक देशले विदेश मन्त्रीहरूको सम्मेलनमा यो शब्द प्रयोग नगर्ने बताएको छ। मे १९ मा सुरु भएको हिरोशिमा शिखर सम्मेलनका कागजातहरूमा अभिव्यक्ति प्रयोग गरिने छैन।अर्कोतर्फ, जापानी प्रधानमन्त्री फुमियो किशिदाले शिखर सम्मेलनमा ूग्लोबल साउथमा बलियो संलग्नताू प्रमुख मुद्दाको रूपमा उल्लेख गरेका छन्। उनले पत्रकार सम्मेलनमा यो शब्द धेरै प्रयोग गर्छन्।एक सरकारी स्रोतले भन्यो, ूयो एक शक्तिशाली शब्द हो। हामी यसलाई घरेलु रूपमा प्रयोग गर्नेछौं किनभने यसको स्थापित छवि छआधिकारिक स्रोतका अनुसार जापानले पनि आठ आमन्त्रित गैर(सदस्य देशसँगको सहकार्यमा पेपर तयार गर्ने विचार गरिरहेको छ।
नतिजा कागजातमा गैर(सदस्य राष्ट्रहरू समावेश गर्ने उद्देश्यले युक्रेनमा रूसको आक्रमणबाट उत्पन्न भएको विश्वव्यापी खाद्य संकटसँग लड्न न्ठ को दृढ संकल्प देखाउँछ, द जापान टाइम्सले रिपोर्ट गरेको छ।
आक्रमणले युक्रेनको गहुँ र मकैको निर्यातलाई सीमित पारेको छ, जसले गर्दा देशहरू, विशेष गरी ग्लोबल साउथमा, उच्च अन्नको मूल्य र नयाँ आपूर्तिहरूको खोजीमा परेको छ।परराष्ट्र मन्त्रालयका एक वरिष्ठ अधिकारीले भने, ूखाद्य संकट संसारभरको ठूलो मुद्दा हो,ू उनले थपे कि कागजात तयार गर्ने संयुक्त कार्य ून्ठ ले ग्लोबल साउथसँग नजिक हुने प्रयासको रूपमा पनि उद्देश्य राखेको छ।आणविक हतियाररहित संसार प्राप्त गर्न आफ्नो जीवनभरको कामको एक भागको रूपमा, किशिदाले नेताहरूलाई आणविक विकिरणका खतराहरू र आणविक हतियारहरू हटाउन आवश्यक पर्ने साझा ज्ञान जगाउन खोज्छन्, जापान टाइम्सले रिपोर्ट गरेको छ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?