इजरायली अनुसन्धानकर्ताहरू भन्छन  ” हृदय रोगीहरुलाई , क्यान्सरको खतरा कम हुने “


तेल अवीव मार्च १९(एएनआई टीपीएस ) इजरायली अन्वेषकहरूले हृदय रोगलाई क्यान्सरको बढ्दो जोखिमसँग जोड्ने प्रत्यक्ष जैविक मार्ग पत्ता लगाएको बताएका छन्, जसले हृदय रोगका बिरामीहरूमा क्यान्सरको जोखिम कम गर्ने आशाजनक अवसर प्रदान गरेको छ।तेल अवीव विश्वविद्यालय र तेल अवीवको शेबा मेडिकल सेन्टरका अनुसन्धानकर्ताहरूले गरेको अध्ययनले हृदयघात भएपछि मुटुबाट निस्कने बाह्य बुलबुलेको स्रावमा हृदय रोग र क्यान्सरबीचको सम्बन्ध रहेको पत्ता लगाएको छ।धुम्रपान, मधुमेह र मोटोपना जस्ता कारकहरूलाई यस उच्च जोखिमलाई श्रेय दिने अघिल्लो अनुमानको विपरीत, हालै पियर(समीक्षा गरिएको वैज्ञानिक जर्नल, सर्कुलेशनमा प्रकाशित अध्ययनले जनाए अनुसार हृदयघात पछि हृदयबाट बाहिर निस्कने बाह्य बुलबुलेले जोखिम बढाउँछ।हामीले पहिलो पटक देखायौं कि रोगग्रस्त मुटुले हजारौं विभिन्न वृद्धि कारकहरू भएका बुलबुलेहरू स्राव गर्छ। यी बुलबुले कुनै पनि ट्यूमरको वृद्धिलाई प्रोत्साहन गर्दैनन्, तर यसले निश्चित रूपमा प्रतिरक्षा प्रणालीलाई असर गर्छ र शरीरमा कुनै पनि ट्युमरलाई फाइदा पुर्‍याउन सक्छ। दुवैमा काम गर्ने प्रमुख अनुसन्धानकर्ता प्रोफेसर योनाटन लियोरले भने।रोगग्रस्त मुटुबाट निस्कने एक्स्ट्रासेल्युलर भेसिकल भनिने बबलहरू हृदयको तन्तुको निको पार्ने प्रक्रियामा सहयोग गर्ने उद्देश्यले गरिन्छ। तर अन्वेषकहरूले पत्ता लगाए कि यी बुलबुले अनजानमा रगतको माध्यमबाट यात्रा गर्छन्, र शरीरभरि क्यान्सर कोशिकाहरूको वृद्धिलाई बढावा दिन्छन। यी बबलहरू, वृद्धि कारकहरू र न्यूक्लिक एसिड अणुहरूले भरिएका, कोशिका विभाजनलाई मात्र होइन तर क्यान्सरको वृद्धिको लागि अनुकूल प्रतिरक्षा प्रतिक्रियाहरूलाई पनि प्रभाव पार्छ।
अन्वेषकहरूले हृदय रोगको साथ पशु मोडेलहरूमा आफ्नो अनुसन्धानको परिकल्पना परीक्षण गरे। एक्स्ट्रासेलुलर बबलहरूको गठनलाई रोकेर, अन्वेषकहरूले क्यान्सर जोखिममा उल्लेखनीय कमी देखे। तर हस्तक्षेपले अवांछनीय साइड इफेक्टहरू निम्त्यायो त्यसपछि , टोलीलाई वैकल्पिक रणनीतिहरू अन्वेषण गर्न प्रेरित गर्‍यो। स्पाइरोनोलाक्टोन, मुटुको विफलताको उपचारको लागि राम्रोसँग स्थापित औषधिको प्रबन्ध गरेर, अनुसन्धानकर्ताहरूले हृदयबाट बाहिरी कोशिका बुलबुलेको स्रावलाई कम गर्न सफल भए, परिणामस्वरूप क्यान्सर ट्यूमरहरूको वृद्धिमा उल्लेखनीय ढिलाइ भयो। खोजहरूले हृदय रोगका बिरामीहरूमा क्यान्सर जोखिम कम गर्नको लागि एक आशाजनक अवसर प्रदान गर्दछ। यसमा थप अध्ययन आवश्यक छ, शोधकर्ताहरूले जोड दिए। तर तिनीहरूले हृदय रोगीहरू बीच बायोमार्करहरू पहिचान गर्नाले डाक्टरहरूलाई क्यान्सरको उच्च जोखिम भएका हृदय रोगका बिरामीहरूलाई पहिचान गर्न मद्दत गर्न सक्छ भनेर उनीहरुले उल्लेख गरेका छन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?